Skip to main content

Čím sme tichšie,
tým viac počujeme.

Uprostred krásnej prírody Podpoľania ponúkame útočisko pre tých, ktorí hľadajú pokojné miesto pre svoj vnútorný rast a rozvoj. Sme medzinárodné meditačné centrum s therāvadovou tradíciou určené laickým záujemcom, skúseným meditujúcim i rehoľníkom.

Aktuálne kurzyIndividuálna meditácia

Individuálna meditácia

Doprajte si čas pre seba pri individuálnej praxi určenej pre skúsenejších.

Meditačné kurzy

Prehĺbte svoju meditačnú prax pod vedením skúsených učiteľov z celého sveta.

Dobrovoľníctvo

Podporte nás v našom úsilí prinášať kvalitných učiteľov a zveľaďovať priestor Javoria pre váš vnútorný rozvoj.

Prečo začať meditovať? Aký je režim na meditačnom kurze alebo individuálnej meditácii?
Zistite viac pred vašim prvým kurzom a pozrite si najčastejšie kladené otázky.

Informácie pred kurzom
Prihláste sa na

Meditačné kurzy s učiteľom

Na Javorie už viac ako 10 rokov pozývame skúsených mníchov a učiteľov z celého sveta. Meditáciu vhľadu možno u nás praktikovať v bezpečnom prostredí pod kvalitným vedením.

Meditačný kurz s Bhantem S-i-d-d-h-o

Meditačný kurz s Bhantem S-i-d-d-h-o

08.07.2024 - 04.08.2024    
All Day
60,00 €
Bhante je mnich českého pôvodu žijúci na Srí Lanke. Čo presne je meditácia v Buddhistickom význame? Aké techniky sa používajú pri meditácii vipassana? Príďte sa naučiť túto starobylú metódu, ktorá pomáha ľudom už 2500 rokov a fascinuje vedecký svet posledné desaťročia.
Meditačný kurz s Hannesom Huberom

Meditačný kurz s Hannesom Huberom

08.08.2024 - 18.08.2024    
All Day
100,00 €
Kurz je určený pre začiatočníkov, mierne pokročilých aj pokročilých meditujúcich. Počas dňa sa strieda meditácia v sede s meditáciou v chôdzi. Dôležitou súčasťou sú dhamma prednášky, metta meditácia a individuálne rozhovory s učiteľom.
Meditačný kurz s Mayou Novákovou (Vipassana)

Meditačný kurz s Mayou Novákovou (Vipassana)

16.09.2024 - 22.09.2024    
All Day
7 dní v tichu a offline iba s mysľou určené najme ale nie len pre začiatočníkov. Počas meditačného ústrania dostanete základné meditačné inštrukcie, ktoré vám pomožu nastaviť jemné úsilie a priateľské postoje k telu a mysli. Počas prednášok dostanete inšpirácie ako pristupovať k sebe, k prekážkam v meditácii, ako rozvinúť súcit k sebe a ďalšie témy potrebné pre začiatky s meditáciou. Tieto témy bývajú inšpiráciou aj pre dlhodobo meditujúcich, ktorí objavujú nové postoje.
Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
p
u
s
š
p
s
n
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
07.06.2024 - 16.06.2024    
All Day
Praje si, aby na jeho kurzy prichádzali meditujúci s úprimným srdcom a vrúcnou túžbou kultivovať myseľ.
07.06.2024
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
7 jún 24
Horný Tisovník
08.06.2024
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
7 jún 24
Horný Tisovník
09.06.2024
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
7 jún 24
Horný Tisovník
10.06.2024
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
7 jún 24
Horný Tisovník
11.06.2024
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
7 jún 24
Horný Tisovník
12.06.2024
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
7 jún 24
Horný Tisovník
13.06.2024
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
7 jún 24
Horný Tisovník
14.06.2024
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
7 jún 24
Horný Tisovník
15.06.2024
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
7 jún 24
Horný Tisovník
16.06.2024
Meditačný kurz s Bhantem Gavesi
7 jún 24
Horný Tisovník
Pozrieť všetky kurzyAko prebieha kurz?
Pre skúsenejších

Individuálna meditácia

Individuálna meditácia (alebo samozásed) je samostatná meditácia v chatkách bez učiteľa alebo účasti na kurze. Pre skúseného meditujúceho, ktorý už absolvoval viacero meditačných ústraní, môže byť samozásed užitočným posilnením či prehĺbením meditačnej praxe v takom termíne a rozsahu, aký mu vyhovuje.

  • k dispozícii kedykoľvek Vám to vyhovuje
  • pre skúsenejších
  • režim podľa vlastných požiadaviek

Ako prebieha individuálna meditácia?

Meditujúci je ubytovaný v jednej zo 14-tich malých chatiek (kuti). Tieto majú k dispozícii spoločné zázemie (kuchynka, WC, sprchy) mimo hlavného objektu. V kuchynke si môže pripraviť vlastnú stravu. V prípade záujmu je možné sa stravovať i s účastníkmi meditačného kurzu, pokiaľ takýto práve prebieha (strava je vždy vegetariánska). Na mieste je k dispozícii všetko potrebné, takže si netreba priniesť ani meditačný vankúš, stačí pohodlné oblečenie.

Čo by som mal priniesť na individuálnu meditáciu?

Ak si chcete variť v spoločnej kuchyni, prineste si vlastné potraviny. Môžeme vám tiež pomôcť urobiť základné nákupy alebo vás odviesť do najbližšieho dedinského obchodu. Medzi ďalšie užitočné veci patrí: teplé oblečenie (aj v lete), nepremokavé oblečenie (alebo dáždnik), baterka.
Nie je potrebné brať si so sebou posteľnú bielizeň, uteráky, prikrývky alebo meditačné vankúše.

Ako to vyzerá na chatke?

Malá áčková chatka v strohom jednoduchom štýle s posteľou (možnosť prístelky) a skrinkou. Kuchynka, WC a sprchy sú v zdieľanom zázemí v samostatnej budove. Možnosť ubytovania od mája do septembra.

Príspevky
Priestor

Oáza ticha pre
duchovnú prácu a rozvoj

Miesto v lone prírody, ktoré vám poskytne bezpečné útočisko pre vašu meditačnú prax. Priestranstvo, ktoré vám dovolí odložiť stranou vašu každodennú osobnosť a pozvať k práci svojho vnútorného človeka.

O náš priestor na Javorí, ktorý primárne slúži meditácii, sa tiež radi podelíme so skupinami, ktoré rovnako ako my sledujú, cestu vnútorného rastu a sebarozvoja. V snahe zachovať meditatívny charakter nášho centra rozširujeme paletu kurzov iba o smery, ktorým dôverujeme. Je to napríklad nový mindfulness štýl, joga, qi gong (či kung), a iné.

Pozrieť priestor
Sangha

Dobrovoľníctvo

Podporte nás

Javorie organizuje meditačné ústrania už viac ako 10 rokov. Za ten čas nás navštívili stovky záujemcov a praktikujúcich z celého sveta pod vedením renomovaných učiteľov z Európy a Ázie. Vidíme zmysel v tom, aby sme vám – meditujúcim a záujemcom – vytvárali priaznivé prostredie pre meditačnú prax, udržiavali a zveľaďovali priestranstvo centra, rozširovali knižnicu, mohli pozývať učiteľov, starať sa o mníchov prichádzajúcich ku nám na dlhšie pobyty (Vassa) a realizovať nové aktivity, ktoré podporia správnosť vašej praxe.

Pridajte sa ku nám

Pridajte sa ku nám a pomôžte nám zveľadiť areál Javoria. Zapojte sa do exteriérových aktivít, pripadne, ak ste profíci vo vybranom fachu, pomôžte nám v odborných veciach. Sami sme dobrovoľníci a uvítame každú úprimnú pomoc. Počas Vašej dobrovoľníckej práce ponúkame ubytovanie a stravu (raňajky, obed, večera). Ak zostane voľný čas, môžete si užiť priestranstvo pre tichú meditáciu a oddych.

Aktuálne hľadáme
Podarilo sa

Jarná brigáda

Prevzatím vedenia Javoria od januára tohto roku sme sa na Javorie de facto presťahovali. Keďže v areáli sa nenachádza správcovský dom, budeme…
Pripravujeme

Chodníčky na prechádzky areálom

Hneď po pokosení trávy, popílení a podrvení padnutých konárov a stromov, ktorých je po tejto zime naozaj veľa (mnohé nevydržali pod tiažou…
Dhammatalk

Dhamma talk od Bhante Sujivu

Vychutnajte si nahrávky Bhante Sujivu, známeho malajzijského mnícha, ktorý zasvätil naše centrum Dhamme.
Podporte nás

Vďaka Vám spolu tvoríme Javorie
už viac ako 10 rokov

Ak Vám je sympatická naša práca a poslanie, môžete prispieť jednorazovým alebo pravidelným darom, alebo nás podporiť svojou prácou.

Zostaňme v kontakte
Prihlásiť do newslettra

Informácie o akuálnych kurzoch, novinky z Javoria a nahrávky meditačných dhamma talkov.

Prvýkrát na meditačnom pobyte

Ako prebieha
meditačné ústranie?

Počas meditačného ústrania sa vnárame hlbšie do ticha svojej prítomnosti. Ustáva verbálna i neverbálna komunikácia a my tak môžeme pozorovať vnútorné prejavy fyzického, emocionálneho a mentálneho tela. Sústredení a všímaví, pozorujeme veci také, aké sú vo svojej prirodzenosti. Začať je jednoduché a nevyžaduje si žiadnu predchádzajúcu prax.

Informácie pred kurzom

Pozrite sa ako vyzeral meditačný pobyt na Javorí z pohľadu Martina Lajpríka.

Sati

Termín „satí“ znamená v pálijskom jazyku, ktorý sa používal za čias Buddhu, bdelosť alebo uvedomenie. Je to jeden zo siedmich faktorov osvietenia a kľúčový pojem v budhistickej meditácii a praxi. Sati zahŕňa prítomnosť a pozornosť voči vlastným zážitkom, myšlienkam a emóciám bez posudzovania. Zahŕňa tiež uvedomovanie si svojich činov a zámerov a ich vplyvu na seba a na iných. Správnym rozvíjaním satí si človek môže vypestovať väčší vhľad a múdrosť, čo vedie k hlbšiemu pochopeniu seba samého a povahy existencie.