Skip to main content
Info

Informácie pred kurzom

Na to aby ste mohli začať svoje meditačné ústranie vám stačí pohodlné neodhaľujúce svetlé oblečenie a prísť na Javorie. Ak by ste však chceli byť viac pripravení prečítajte si užitočné info.

Zíde sa

 • Pohodlné, jednoduché oblečenie. Teplé veci aj v lete.
 • Nepremokavé oblečenie, prípadne dáždnik.
 • Tiché prezúvky do hlavnej budovy.
 • Hodinky s budíkom, pretože telefón by ste nemali používať (veľmi radi Vám ho uložíme do sejfu).
 • Baterku pre prípad, že ste ubytovaný v spodných chatkách (alebo aj keď nie ste).
 • Zubná kefka, zubná pasta, mydlo, hygienické vložky atď.

Máme

 • Uteráky
 • Posteľnú bielizeň.
 • Meditačné vankúše
 • Podložky
 • Deky

Nenoste

 • Knihy
 • Parfumy
 • Make-up
 • Šperky a ozdoby
 • Drahé veci (zlato, veľa peňazí, počítač).

Približne týždeň pred kurzom tiež posielame podrobný informatívny email každému prihlásenému.

Kurzy

Praktické informácie

Praktické informácie o kurzoch pre tých, ktorí sa chcú dobre informovať pred začatím svojho pobytu.

Viac info

"Mal by si meditovať dvadsať minút denne - okrem prípadu, že si príliš zaneprázdnený. Vtedy by si mal meditovať hodinu."

Zenové príslovie

Ako prebieha meditačný kurz

Je na účasti na kurze potrebné mať predchádzajúce skúsenosti s meditáciou?

Nie je potrebné mať predchádzajúce skúsenosti s meditáciou. Stačí úprimná snaha odovzdať sa vedeniu skúseného učiteľa. Zároveň však niektoré kurzy môžu byť otvorené len pre skúsenejších meditujúcich (tzv. old students), takýto kurz bude vždy viditeľne označený. Rovnako v prípade individuálnej meditácie (samozásedu) sa táto odporúča len skúsenejším meditujúcim.

Ako to bude celé prebiehať a čo ak nevydržím tak dlho sedieť?

Meditačné kurzy prebiehajú podľa programu, ktorý učiteľ pripne na nástenku v deň príchodu. Zvykom je, že sa strieda meditácia v sede s meditáciou v chôdzi. Program môže byť silne štrukturovaný alebo voľnejší v závislosti od prístupu učiteľa. Meditácia prebieha primárne v meditačnej sále, s možnosťou praxe na izbách, prípadne vonku (podľa počasia a potrieb meditujúcich). Meditáciu v chôdzi (čankamana) možno robiť vonku – pred budovou, na tráve, na piesku pod prístreškom (v letných mesiacoch), v prípade dažďa v dolnej meditačnej miestnosti, prípadne na chodbách hlavného objektu. Raz za deň (zvyčajne večer) býva rozprava učiteľa (Dhamma talk) a meditácia láskyplnej dobrotivosti (metta).

Ak zo zdravotných dôvodov nevydržíš sedieť na vankúši, máme k dispozícii stoličku, ktorú si môžeš umiestniť ideálne ku stene v meditačnej sále a meditovať posediačky.

Budú sa počas ústrania konať nejaké fyzické aktivity alebo hodiny jogy?

Niektorí učitelia pridávajú ráno pred raňajkami aj cvičenia jogy, prípadne qi-gongu. V prípade, že cvičenie nie je zahrnuté, budeš mať priestor na zacvičenie si vlastnej zostavy pred raňajkami v dolnej meditačnej miestnosti (je potrebné rešpektovať tento vymedzený čas, nakoľko neskôr tam môžu iní účastníci meditovať – dbaj preto na vhodné oblečenie a ušľachtilé ticho aj počas cvičenia).

Každodennou súčasťou meditačného kurzu je aj karmajoga – tzv. jóga činu – dobrovoľná pomoc centru. Ide o meditáciu v pohybe, v aktivite, v rámci ktorej si trénuješ prenos stavu meditácie do každodenných činností (výpomoc v kuchyni pri krájaní zeleniny, upratovanie spoločných priestorov, vonkajšie práce: hrabanie sena, polievanie kvetov). Aj počas karmajogy sa dodržiava ušľachtilé ticho.

Čo si mám priniesť na meditačné ústranie?

Pohodlné, voľné oblečenie, ideálne vo svetlých tónoch (bez veľkých nápisov a obrázkov, ktoré by mohli byť aj pre iných rušivé), ktoré zakrýva väčšiu časť tela. Teplé oblečenie aj v lete. Nepremokavé oblečenie do dažďa. Baterku. Tiché hodinky (nakoľko sa neodporúča používať mobil). Budík, prezuvky do hlavnej budovy.

Netreba brať šperky, cinkajúce ozdoby, ktoré by mohli rušiť ostatných meditujúcich.

Budem mať počas ústrania vlastnú izbu? Môžem byť na izbe s blízkou osobou?

Ubytovávame na izbách po 2 až 3 ľudí, podľa obsadenosti kurzu. Ak to kapacita dovolí, je možnosť samostatnej izby za príplatok. Informáciu o sólo ubytovaní zvyčajne vieme poskytnúť až pár dní pred kurzom, kedy posielame inštrukcie ku kurzu mailom.

Ubytovávame zvlášť mužov a zvlášť ženy, požiadavkám na spoločné ubytovanie kamarátov rovnakého pohlavia vychádzame v ústrety, túto požiadavku je potrebné dať do poznámky v prihláške.

Mám si priniesť vlastný meditačný vankúš alebo podložku na jogu?

Meditačný vankúš nosiť netreba – máme meditačné podložky, vankúše, kliny, podložky pod kolená, deky
Ak cvičíš jogu, prines si vlastnú jogamatku

Čo ak budem potrebovať skôr odísť?

Ak budeš cítiť, že je toho na teba veľa, po dohode s učiteľom môžeš z kurzu odísť aj skôr.

Budem môcť používať telefón?

Počas meditačných zásedov sa neodporúča používať mobilný telefón – odporúča sa ho mať vypnutý, prípadne odložiť na čas trvania zásedu do úschovy organizátorov (do trezoru). Pre prípad potreby nevyhnutného kontaktu, daj svojim blízkym telefonický kontakt na organizátora (ktorý ti príde v informáciách ku kurzu mailom). Odovzdáme ti odkaz, kto ti volal a sprístupníme telefón.

Telefón môžeš mať pri sebe po dohovore s učiteľom (v režime, aby nerušil iných meditujúcich).

Aký druh stravy bude počas ústrania zabezpečený?

Varíme vegetariánsku stravu, v prípade intolerancií pripravujeme aj bezlepkovú a bezlaktózovú verziu.

O intoleranciách na určité zložky stavy je potrebné nás informovať vopred – v prihláške na kurz.

Môžem si so sebou priniesť psíka alebo iné zviera?

Psíky ani iné domáce zvieratká neodporúčame brať so sebou na zásed. Mysli na to, že sa ideš venovať sebe a mal by si preto byť čo možno najmenej vyrušovaný okolím (rovnako tvoji spolumeditujúci). Zároveň, veľkú časť dňa budeš tráviť v meditačke, takže tvoj miláčik by bol väčšiu časť dňa sám (asi by to aj dával najavo, čo by mohlo rušiť iných meditujúcich a v konečnom dôsledku aj teba). Po areáli je voľný pohyb psov zakázaný (z dôvodu ohľadu na iných meditujúcich).

Čo ak sú kurzy vedené v inom jazyku ako ovládam?

Niektoré kurzy sú vedené v slovenskom alebo českom jazyku, iné v anglickom. V prípade potreby, anglický jazyk tlmočíme do slovenčiny alebo naopak.

Informácie o doprave

Ako sa viem dopraviť na Javorie?

Všetky informácie ku doprave nájdete v časti Kontakt

Info

Pravidlá centra

 1. Dodržiavajte 5 etických predsavzatí (hlavne žiaden alkohol a fajčenie len vonku z areálu).
 2. Máme tzv. tri úrovne ticha. Na hornom poschodí dodržujte ušlachtilé mlčanie, na strednom poschodí rozprávajte iba pokiaľ je to nevyhnutné, na spodnom poschodí rozprávajte pokiaľ je to zmysluplné.
 3. Na izbách konzumujte len vodu. Kávu, čaj, keksíky a podobne prosíme konzumovať v jedálni.
 4. Vo vnútri hlavnej budovy používajte prezúvky. Ak chodíte vonku bosí, umyte si pred vstupom nohy.
 5. Po začatí kurzu používajte na vstup do budovy iba šatňu.
 6. Na záver dňa zavrite všetky okná, zhasnite sviečky a vypnite svetlo. Na noc, resp. v prípade nepriaznivého počasia počas dňa, zatvárajte strešné okná (kúpeľne, chodba, knižnica a meditačka).
 7. Do WC vhadzujte len toaletný papier, keďže máme biologickú čističku odpadových vôd. Nevhadzujte zubné nite, hygienické vreckovky a podobne.
 8. Teplotu na izbách si regulujte podľa potreby na radiátoroch. Aj v lete sa prebytkové teplo zo solárnych panelov púšťa do radiátorov. V zime vetrajte s rozumom.
 9. Karmajóga. Čiže výpomoc centru. Na týchto kurzoch je dobrovolná a po dohode s organizátorom. Avšak ak budete mať chuť môžete nám pomôcť s rôznymi prácami. Informácie dostanete pri príchode.
 10. Pri odchode vyzliecť obliečky a plachtu.
 11. Dodržujte pokyny učiteľa a personálu.
 12. Odporúčame decentné oblečenie vo svetlých tónoch, pohodlné, nie príliš vyzývavé alebo extravagantné. Také, aby pokrylo väčšiu časť vášho tela.
 13. Na pobyte je podávaná vegetariánska strava. Ak trpíte alergiou na istú zložku jedla a neuviedli ste to v prihláške, oznámte nám túto informáciu čo najskôr. Pre meditujúcich s obmedzeniami v strave bude podávaná jednotná bezlepkovo-bezlaktózová strava, nakoľko nie je v našich silách vyhovieť jednotlivo rôznym požiadavkám.
 14. Buddhovo učenie je podávané výlučne zadarmo. Za ubytovanie a stravu máme v našom centre tzv. odporúčané ceny, pričom je stanovená minimálna, optimálna a darcovská cena za kurz. Na základe minimálnej ceny je vypočítaná záloha, ktorú uhrádzate pri rezervovaní kurzu. Zbytok môžete doplatiť na mieste formou dány. Viac o cenách sa dočítate tu.
Prvýkrát na meditačnom pobyte

Ako prebieha
meditačné ústranie?

Pozrite sa ako vyzeral meditačný pobyt na Javorí z pohľadu Martina Lajpríka.

Kurzy

Najbližšie kurzy s učiteľom

Kurzy so skúsenými učiteľmi prinášajú nepostrádateľné vedenie, ktoré je dôležité pre správnu meditačnú prax. Vďaka dlhoročným skúsenostiam vie dobrý učiteľ pomôcť pri prekonávaní prekážok v meditácii a podporiť vaše úsilie.

Meditačný kurz s Bhantem Gavesi

Meditačný kurz s Bhantem Gavesi

07.06.2024 - 16.06.2024    
All Day
60,00 €
Praje si, aby na jeho kurzy prichádzali meditujúci s úprimným srdcom a vrúcnou túžbou kultivovať myseľ.
Meditačný kurz s Bhantem S-i-d-d-h-o

Meditačný kurz s Bhantem S-i-d-d-h-o

08.07.2024 - 04.08.2024    
All Day
60,00 €
Bhante je mnich českého pôvodu žijúci na Srí Lanke. Čo presne je meditácia v Buddhistickom význame? Aké techniky sa používajú pri meditácii vipassana? Príďte sa naučiť túto starobylú metódu, ktorá pomáha ľudom už 2500 rokov a fascinuje vedecký svet posledné desaťročia.
Meditačný kurz s Hannesom Huberom

Meditačný kurz s Hannesom Huberom

08.08.2024 - 18.08.2024    
All Day
100,00 €
Kurz je určený pre začiatočníkov, mierne pokročilých aj pokročilých meditujúcich. Počas dňa sa strieda meditácia v sede s meditáciou v chôdzi. Dôležitou súčasťou sú dhamma prednášky, metta meditácia a individuálne rozhovory s učiteľom.
Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
p
u
s
š
p
s
n
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Meditačný kurz s Mayou Novákovou (Vipassana)
29.04.2024 - 05.05.2024    
All Day
7 dní v tichu a offline iba s mysľou určené najme ale nie len pre začiatočníkov. Počas meditačného ústrania dostanete základné meditačné inštrukcie, ktoré vám pomožu nastaviť jemné úsilie a priateľské postoje k telu a mysli. Počas prednášok dostanete inšpirácie ako pristupovať k sebe, k prekážkam v meditácii, ako rozvinúť súcit k sebe a ďalšie témy potrebné pre začiatky s meditáciou. Tieto témy bývajú inšpiráciou aj pre dlhodobo meditujúcich, ktorí objavujú nové postoje.
Pozrieť všetky kurzyAko prebieha kurz?