Skip to main content
Kuti

Oáza ticha
pre Vašu vnútornú prácu

Sme otvorení všetkým, ktorí majú úprimný záujem o cestu poznania samého seba. Vo svojej praktike sa opierame o meditáciu vhľadu – Vipassána – ktorá má svoj pôvod v Buddhovom učení. Javorie je rovnako miestom pre pobyt budhistických mníchov a mníšok theravádovej tradície, ktorým poskytujeme zázemie pre dlhodobý pobyt. Ponúkame im tak možnosť rozvíjať svoje cnosti, a zároveň zdieľať svoju múdrosť a poznanie so svetom a návštevníkmi Centra.

1
Hlavná budova
2
Malá kuti
3
Sati, Samadhi, Pannā
4
Kuti Viriya
5
Kuti Viveka
6
Zdieľané zariadenie pre malé kuti
7
Jazierko a stúpa
8
Hospodársky dom
9
Parkovisko

Meditačné centrum Javorie sa nachádza na strednom Slovensku, v okrese Detva neďaleko Zvolena. Komplex pozostáva z hlavnej budovy, ktorá má 13 izieb (s kapacitou 26 lôžok a 11 prístelok), dve meditačné miestnosti, kuchyňu a jedáleň. Pre učiteľov máme k dispozícii tri väčšie chatky (Sati, Samadhi, Panna) a mimo areálu centra 2 kuti (Viriya a Viveka) určené pre ústrania mníchov a mníšok. V lete je k dispozícii 14 malých chatiek s vonkajším sociálnym zariadením a kuchynkou. Centrum má vlastný prameň, ktorého vodu pravidelne kontrolujeme. Snažíme sa nezaťažovať životné prostredie, varíme chutne, zdravo a bezobalovo. Máme k dispozícii vlastnú biologickú čističku odpadových vôd, sadíme stromy a máme malú záhradku.

Areál centra má rozlohu 2 hektáre, je oplotený a nachádza sa uprostred lesov pohoria Javorie. V lete umožňujeme meditovať aj vonku, na lúke alebo v lese pod stromom, ako tomu bývalo za dávnych čias.

Celková kapacita: 50 osôb

Obytná plocha: 2344 m2

Pozemok: 23344 m2

Hlavná budova

Dvojposchodová budova s krásnymi dvojposteľovými izbami s vlastnou kúpeľňou.
Kapacita: 26 lôžok a 11 prísteliek
Hlavná meditačná sála s kapacitou 50 osôb. Je určená pre tiché meditácie.
Vedľajšia meditačná sála s kapacitou 40 meditujúcich, alebo 25 cvičiacich – pre meditáciu, Qi Gong alebo Jógu.
Objekt je celoročne otvorený.

Príspevky

Kuti Samadhi, Paňňá a Sati

Chatky vyššieho štandardu vedľa hlavnej budovy. Dve spálne, obyvačka, kuchynská linka, kúpeľňa, elektrické kúrenie. Určené sú primárne pre učiteľov, ale v niektorých prípadoch aj pre meditujúcich. Možnosť na individuálne meditácie v zime, alebo jeseni.

Príspevky

Kuti Viriya

Komfortná a útulná chatka. Jedna spálňa, kuchynka a kúpeľňa. Suchý záchod (piliňák), piecka na drevo. Možnosť ubytovania od mája do septembra.

Príspevky

Kuti Viveka

Mníšsky štýl zo základným vybavením. Vytvorená pre mníchov na pobyt vassa. Pekná, priestranná izba, vonku terasa a zakrytá čankamana (meditácia v chôdzi). Bez elektriny, voda v bandaskách, piecka na drevo, suchý záchod (piliňák). Sprchovanie je možné v zdieľanom zázemí pre malé kuti, alebo v hlavnej budove centra. Nachádza sa 10 min pešo od hlavnej budovy uprostred lesa. Ideálne na individuálnu meditáciu, počas vassa (júl – október) slúži mníchom a mníškam.

Príspevky

Malá kuti

Malá chatka v strohom jednoduchom štýle s posteľou (možnosť prístelky) a skrinkou. Kuchynka, WC a sprchy sú v zdieľanom zázemí v samostatnej budove. Možnosť ubytovania za účelom individuálnej meditácie (samozásedu) od mája do septembra.

Príspevky

Zdieľané zariadenie pre malé kuti

Kuchynka a sociálne zariadenia pre individuálnu meditáciu rozdelené na mužskú a ženskú časť.

Jazierko a stúpa

Malé jazierko určené pre oddych, rozjímanie či meditáciu s možnosťou započúvať sa do zurčiaceho potôčika, ktorý jazierko plní čerstvou vodou. Je situované vedľa Stupy oslobodenia.

Veľkú časť centra tvoria lesy a lúky. Lesy nechávame divokej prírode a lúky kosíme raz ročne. Priamo v centre tak s nami koexistujú ekosystémy reprezentujúce krajinno-kultúrne dedičstvo v lazníckej oblasti Podpoľania. Chceme ich také zachovať a tešiť sa z rozmanitosti rastlín a živočíchov, ktoré nám poskytujú.

Príbeh

10 rokov úspešných meditačných ústraní

Na Javorí už viac ako 10 rokov organizujeme meditačné ústrania s uznávanými laickými a rehoľnými učiteľmi z celého sveta.

Poslanie

Ako vo vnútri,
tak i navonok.

Svoje poslanie vnímame v napĺňaní plného potenciálu života. Pre človeka spočíva v rozvoji fyzických, mentálnych a duchovných schopností, pre ľudstvo v schopnosti rozvíjať súcit a dobrotivú láskavosť v osobných, spoločenských a duchovných vzťahoch, pre planétu Zem a pre priestor Javoria v pestovaní hlbokého prepojenia s prírodou a precítenia zákonitostí spoločného tvorenia a sebarealizácie.

Podporte nás

Kuti

V páli sa „kuti“ vzťahuje na malý príbytok alebo chatku, ktorú budhistickí mnísi a mníšky používajú na meditáciu v ústraní. Poskytuje tiché zázemie pre duchovnú prax, ktoré sa vyznačuje samotou a jednoduchosťou. Kuti sa zvyčajne nachádzajú v kláštoroch alebo v prírodnom prostredí a slúžia ako miesta na prehĺbenie duchovnej praxe.