Skip to main content
16.09.2024 - 22.09.2024

Meditačný kurz s Mayou Novákovou (Vipassana)

7 dní v tichu a offline iba s mysľou určené najme ale nie len pre začiatočníkov. Počas meditačného ústrania dostanete základné meditačné inštrukcie, ktoré vám pomožu nastaviť jemné úsilie a priateľské postoje k telu a mysli. Počas prednášok dostanete inšpirácie ako pristupovať k sebe, k prekážkam v meditácii, ako rozvinúť súcit k sebe a ďalšie témy potrebné pre začiatky s meditáciou. Tieto témy bývajú inšpiráciou aj pre dlhodobo meditujúcich, ktorí objavujú nové postoje.

Prihlasovanie

Prihlasovanie na tento kurz je len mailom na info@plejs.sk a pokial máte otázky, napíšte do mailu mobilné číslo a Maya vám zavolá spať

Pre koho

primárne pre začiatočníkov v meditácii (ak doma usedíte 30min, tak to zvládnete)
ale aj pre tých čo už praxujú dhšie

Režim

striedame meditáciu v sede 45min/60min a meditáciu v chôdzi. prvá meditácia 8:00, posledná 20:00. záver dňa končíme meditáciou mettá. režim nebude prísny, môžete si ho spraviť aj podľa seba, avšak nie je to dovolenka, ale dobrodružná práca s mysľou. nečítame a nebrowsíme…mobily budú offline .)
počas pobytu budete mať individuálne rozhovory k meditačnej praxi (aspoň dva počas pobytu)

Typ meditácie

satipathána vipassana, meditácia všímavosti a vhľadu
meditácia vipassana nie je náhradou za terapiu,ak potrebujete terapeutickú pomoc, ústranie nie je vhodným riešením
tiež je vhodné prísť oddýchnutí, aby ste mali mentálnu a fyzickú kapacitu na prax

Vedenie meditácií

maya nováková meditačná učiteľka a mindfulness lektorka – meditačné ústrania vedie od roku 2016, mettá a súcit sú nedodeliteľnou súčasťou jej ústraní
maya založila centrum plejs pre podporu kontinuálnej meditačnej praxe a praxe mindfulness viac na www.plejs.sk
maya sa praxi meditácii vipassana venuje 15 rokov (od roku 2007) dennou praxou a pravidelnými pobytmi na meditačných ústraniach (7 dňové, mesačné, najdlhší 2 mesiace). inšpiratívnymi učiteľmi pre ňu boli Jindra Vaňková, Dassana, bhante Sujiva, Sayadaw U Tejaniya, Pemasiri Thera.

STRAVA

Na kurze je podávaná vegetariánska strava 2x denne (raňajky, obed). Odporúčame Vám dodržiavať osem predsavzatí. Pokiaľ by to pre vás bolo príliš náročné, môžete dodržiavať päť predsavzatí a dať si ľahkú večeru (polievka). Pre tých, ktorí trpia alergiou na isté zložky jedla, je podávaná bezlepková alebo bezlaktózová strava. O vašej alergii nás, prosím, informujte v prihláške. V prípade špeciálnych požiadaviek na stravu ohlásených až po Vašom príchode, vám nebudeme vedieť vyhovieť, keďže už budeme mať nakúpené zásoby.

UBYTOVANIE

Ubytovanie je v hlavnej budove, v jednej izbe budú 2 účastníci.

KARMAJÓGA

Počas kurzu ponúkame dobrovoľnícku výpomoc centru približne 15 až 30 min. denne, každý účastník kurzu. Na nástenke bude vypísaný výber pracovných úloh, z ktorých si môžete jednu vybrať, napríklad pomoc v kuchyni (krájanie zeleniny, odkladanie riadu do umývačky), upratovanie spoločných priestorov, upratovanie v jedálni, zvonenie na gong, prípadne iné aktivity podľa potreby. Pracovná meditácia je pri ústraní dôležitou súčasťou praxe. Prostredníctvom nej sa učíme ako vniesť ducha bdelosti do bežných činností nášho života. Pracovná meditácia tiež podporuje komunitu a zaisťuje hladký priebeh ústrania ako aj chod centra.

Na záver kurzu, pred odchodom Vás požiadame, aby ste si upratali svoju izbu/chatku a pomohli aj so spoločnými priestormi (chodby, jedáleň, WC a podobne). Informáciu dostanete pri príchode. Aj počas karmajógy sa dodržuje ušľachtilé mlčanie a všímavosť.

Príspevok

Príspevok za celý kurz: 240,- Euro

Príspevok sa platí na mieste v hotovosti. Extra dar, čiže dánu centru,  je možné darovať v hotovosti, po príchode do centra. Príspevok za kurz zahŕňa náklady spojené s ubytovaním a stravou (raňajky, obed, káva a čaj k dispozícii celý deň).

Podľa buddhistickej tradície sa Buddhovho učenie nedá vyjadriť peniazmi, ani hmotnými darmi. Odmena centru či učiteľovi je prejavom dobrej vôle a možností meditujúceho. Je zároveň príležitosťou k rozvoju štedrosti ako neodmysliteľnej súčasti praxe.