Skip to main content
Meditačný kurz s Mayou Novákovou (Vipassana) - Silvester

Meditačný kurz s Mayou Novákovou (Vipassana) - Silvester

27.12.2023 - 02.01.2024    
00:00
7 dní v tichu a offline iba s mysľou určené najme ale nie len pre začiatočníkov. Počas meditačného ústrania dostanete základné meditačné inštrukcie, ktoré vám pomožu nastaviť jemné úsilie a priateľské postoje k telu a mysli. Počas prednášok dostanete inšpirácie ako pristupovať k sebe, k prekážkam v meditácii, ako rozvinúť súcit k sebe a ďalšie témy potrebné pre začiatky s meditáciou. Tieto témy bývajú inšpiráciou aj pre dlhodobo meditujúcich, ktorí objavujú nové postoje.
45 dňový kurz s Beth Upton

45 dňový kurz s Beth Upton

10.01.2024 - 25.02.2024    
All Day
Pozývame vás na 45 dňový kurz určený pre pokročilých meditujúcich, ktorí s Beth absolvovali aspoň 1 retreat. Uprednostnení budú meditujúci na celý kurz, čiže 45 dní. Ak zostanú voľné miesta, bude ponúknutá možnosť účasti na 30 dní (od 10.1.2024 do 9.2.2024), prípadne 15 dní (od 10.2.2024 do 25.2.2024). Všetci účastníci musia prísť v prvý deň kurzu / časti kurzu. Prihlasovanie bude otvorené od 1. júla 2023 do 31.júla 2023 Predpokladáme zvýšený záujem o kurz. Účastníci budú vyberaní spôsobom lotérie. Tí z vás, ktorí zostanú mimo hlavného zoznamu, budú zaradení na čakaciu listinu. Keď budete na čakacej listine, prosím, buďte pripravení pricestovať zo dňa na deň, nakoľko máme skúsenosť, že pár miest sa uvoľní deň-dva pred termínom alebo v deň začiatku kurzu. Akonáhle budeme vedieť o voľnom mieste, budeme vás kontaktovať telefonicky. Uveďte preto prosím do prihlášky vaše aktuálne (funkčné) telefónne číslo aj s predvoľbou. Po prihlásení sa na kurz Vám príde e-mail o potvrdení o vašom zaradení do lotérie. Po tom ako sa uskutoční lotéria, budete informovaní o vašom zaradení na kurz prípadne na čakaciu listinu. V prípade, že budete musieť zrušiť účasť na kurze dajte nám prosím vedieť v čo najkratšom čase, aby sme mohli na vaše miesto umiestniť záujemcu z čakacej listiny.
Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
p
u
s
š
p
s
n
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Meditačný kurz s Hannesom Huberom
12.08.2023 - 20.08.2023    
All Day
Prihlásiť sa dá len na celý kurz.
12.08.2023
Meditačný kurz s Hannesom Huberom
12 aug 23
Horný Tisovník
13.08.2023
Meditačný kurz s Hannesom Huberom
12 aug 23
Horný Tisovník
14.08.2023
Meditačný kurz s Hannesom Huberom
12 aug 23
Horný Tisovník
15.08.2023
Meditačný kurz s Hannesom Huberom
12 aug 23
Horný Tisovník
16.08.2023
Meditačný kurz s Hannesom Huberom
12 aug 23
Horný Tisovník
17.08.2023
Meditačný kurz s Hannesom Huberom
12 aug 23
Horný Tisovník
18.08.2023
Meditačný kurz s Hannesom Huberom
12 aug 23
Horný Tisovník
19.08.2023
Meditačný kurz s Hannesom Huberom
12 aug 23
Horný Tisovník
20.08.2023
Meditačný kurz s Hannesom Huberom
12 aug 23
Horný Tisovník
Kurzy

Praktické informácie

Praktické informácie o kurzoch pre tých, ktorí sa chcú dobre informovať pred začatím svojho pobytu.

Viac info

"Mal by si meditovať dvadsať minút denne - okrem prípadu, že si príliš zaneprázdnený. Vtedy by si mal meditovať hodinu."

Zenové príslovie

Ako prebieha meditačný kurz

Je na účasti na kurze potrebné mať predchádzajúce skúsenosti s meditáciou?

Nie je potrebné mať predchádzajúce skúsenosti s meditáciou. Stačí úprimná snaha odovzdať sa vedeniu skúseného učiteľa. Zároveň však niektoré kurzy môžu byť otvorené len pre skúsenejších meditujúcich (tzv. old students), takýto kurz bude vždy viditeľne označený. Rovnako v prípade individuálnej meditácie (samozásedu) sa táto odporúča len skúsenejším meditujúcim.

Ako to bude celé prebiehať a čo ak nevydržím tak dlho sedieť?

Meditačné kurzy prebiehajú podľa programu, ktorý učiteľ pripne na nástenku v deň príchodu. Zvykom je, že sa strieda meditácia v sede s meditáciou v chôdzi. Program môže byť silne štrukturovaný alebo voľnejší v závislosti od prístupu učiteľa. Meditácia prebieha primárne v meditačnej sále, s možnosťou praxe na izbách, prípadne vonku (podľa počasia a potrieb meditujúcich). Meditáciu v chôdzi (čankamana) možno robiť vonku – pred budovou, na tráve, na piesku pod prístreškom (v letných mesiacoch), v prípade dažďa v dolnej meditačnej miestnosti, prípadne na chodbách hlavného objektu. Raz za deň (zvyčajne večer) býva rozprava učiteľa (Dhamma talk) a meditácia láskyplnej dobrotivosti (metta).

Ak zo zdravotných dôvodov nevydržíš sedieť na vankúši, máme k dispozícii stoličku, ktorú si môžeš umiestniť ideálne ku stene v meditačnej sále a meditovať posediačky.

Budú sa počas ústrania konať nejaké fyzické aktivity alebo hodiny jogy?

Niektorí učitelia pridávajú ráno pred raňajkami aj cvičenia jogy, prípadne qi-gongu. V prípade, že cvičenie nie je zahrnuté, budeš mať priestor na zacvičenie si vlastnej zostavy pred raňajkami v dolnej meditačnej miestnosti (je potrebné rešpektovať tento vymedzený čas, nakoľko neskôr tam môžu iní účastníci meditovať – dbaj preto na vhodné oblečenie a ušľachtilé ticho aj počas cvičenia).

Každodennou súčasťou meditačného kurzu je aj karmajoga – tzv. jóga činu – dobrovoľná pomoc centru. Ide o meditáciu v pohybe, v aktivite, v rámci ktorej si trénuješ prenos stavu meditácie do každodenných činností (výpomoc v kuchyni pri krájaní zeleniny, upratovanie spoločných priestorov, vonkajšie práce: hrabanie sena, polievanie kvetov). Aj počas karmajogy sa dodržiava ušľachtilé ticho.

Čo si mám priniesť na meditačné ústranie?

Pohodlné, voľné oblečenie, ideálne vo svetlých tónoch (bez veľkých nápisov a obrázkov, ktoré by mohli byť aj pre iných rušivé), ktoré zakrýva väčšiu časť tela. Teplé oblečenie aj v lete. Nepremokavé oblečenie do dažďa. Baterku. Tiché hodinky (nakoľko sa neodporúča používať mobil). Budík, prezuvky do hlavnej budovy.

Netreba brať šperky, cinkajúce ozdoby, ktoré by mohli rušiť ostatných meditujúcich.

Budem mať počas ústrania vlastnú izbu? Môžem byť na izbe s blízkou osobou?

Ubytovávame na izbách po 2 až 3 ľudí, podľa obsadenosti kurzu. Ak to kapacita dovolí, je možnosť samostatnej izby za príplatok. Informáciu o sólo ubytovaní zvyčajne vieme poskytnúť až pár dní pred kurzom, kedy posielame inštrukcie ku kurzu mailom.

Ubytovávame zvlášť mužov a zvlášť ženy, požiadavkám na spoločné ubytovanie kamarátov rovnakého pohlavia vychádzame v ústrety, túto požiadavku je potrebné dať do poznámky v prihláške.

Mám si priniesť vlastný meditačný vankúš alebo podložku na jogu?

Meditačný vankúš nosiť netreba – máme meditačné podložky, vankúše, kliny, podložky pod kolená, deky
Ak cvičíš jogu, prines si vlastnú jogamatku

Čo ak budem potrebovať skôr odísť?

Ak budeš cítiť, že je toho na teba veľa, po dohode s učiteľom môžeš z kurzu odísť aj skôr.

Budem môcť používať telefón?

Počas meditačných zásedov sa neodporúča používať mobilný telefón – odporúča sa ho mať vypnutý, prípadne odložiť na čas trvania zásedu do úschovy organizátorov (do trezoru). Pre prípad potreby nevyhnutného kontaktu, daj svojim blízkym telefonický kontakt na organizátora (ktorý ti príde v informáciách ku kurzu mailom). Odovzdáme ti odkaz, kto ti volal a sprístupníme telefón.

Telefón môžeš mať pri sebe po dohovore s učiteľom (v režime, aby nerušil iných meditujúcich).

Aký druh stravy bude počas ústrania zabezpečený?

Varíme vegetariánsku stravu, v prípade intolerancií pripravujeme aj bezlepkovú a bezlaktózovú verziu.

O intoleranciách na určité zložky stavy je potrebné nás informovať vopred – v prihláške na kurz.

Môžem si so sebou priniesť psíka alebo iné zviera?

Psíky ani iné domáce zvieratká neodporúčame brať so sebou na zásed. Mysli na to, že sa ideš venovať sebe a mal by si preto byť čo možno najmenej vyrušovaný okolím (rovnako tvoji spolumeditujúci). Zároveň, veľkú časť dňa budeš tráviť v meditačke, takže tvoj miláčik by bol väčšiu časť dňa sám (asi by to aj dával najavo, čo by mohlo rušiť iných meditujúcich a v konečnom dôsledku aj teba). Po areáli je voľný pohyb psov zakázaný (z dôvodu ohľadu na iných meditujúcich).

Čo ak sú kurzy vedené v inom jazyku ako ovládam?

Niektoré kurzy sú vedené v slovenskom alebo českom jazyku, iné v anglickom. V prípade potreby, anglický jazyk tlmočíme do slovenčiny alebo naopak.

Informácie o doprave

Ako sa viem dopraviť na Javorie?

Všetky informácie ku doprave nájdete v časti Kontakt

Vippasána

Vipassana je pálijský termín, ktorý označuje meditáciu „vhľadu“ alebo „jasného videnia“. Spočíva v objektívnom nezaujatom pozorovaní vnútorných prejavov fyzického tela, emócií a mysle také aké sú - v stave svojej prirodzenosti - čo umožňuje hlbšie pochopenie povahy reality.