Skip to main content
02.06.2023 - 11.06.2023

Vipassana a HNP s Jitkou Vodnanskou

Ústredná osoba českej psychoterapie. Venuje sa supervízii, párovej terapii a vyše 25 rokov praktikuje vipassanu. Každý rok cestuje do Ázie na dlhé meditačné ústrania. Na Slovesnku a v Čechách roky učila spoločne s Bhante Sujivom na jeho českých a slovenských zásedoch.

Rezervovať kurz

Program

Kurz začína v piatok večerou o 18.00. Všetci účastníci musia prísť prvý deň turnusu najneskôr do 17:30. Príchod do centra je možný od 14:00. Po večeri nasleduje príhovor organizátorov a okolo 19:30 začína kurz. Orientačný program Jitka stanovila nasledovne:

1. deň – 5. deň Vipassana (sobota – streda)

6:00 budíček
6:30 – 7:30 meditácia
7:30 raňajky
8:30 – 9:00 meditácia v chôdzi
9:00 – 10:00 meditácia v sede
10:00 – 11:00 meditácia v chôdzi
11:00 – 12:00 meditácia v sede
12:00 obed
14:00 – 15:00 meditácia v chôdzi
15:00 – 16:00 meditácia v sede
16:00 – 17:00 meditácia v chôdzi
17:00 – 18:00 meditácia v sede
18:00 čajová prestávka
19:00 rozprava, alebo otázky a odpovede
20:00 večerná meditácia

Praktické informácie

STRAVA

Na kurze je podávaná vegetariánska strava 2x denne (raňajky, obed). Odporúčame Vám dodržiavať osem predsavzatí. Pokiaľ by to pre vás bolo príliš náročné, môžete dodržiavať päť predsavzatí a dať si ľahkú večeru (polievka). Pre tých, ktorí trpia alergiou na isté zložky jedla, je podávaná bezlepková alebo bezlaktózová strava. O vašej alergii nás, prosím, informujte v prihláške. V prípade špeciálnych požiadaviek na stravu ohlásených až po Vašom príchode, vám nebudeme vedieť vyhovieť, keďže už budeme mať minimálne na prvý týždeň nakúpené zásoby.

UBYTOVANIE

Ubytovanie je v hlavnej budove, v jednej izbe môžu byť až 3 účastníci. Pri vypĺňaní prihlasovacieho formulára môžete indikovať Váš záujem o sólo ubytovanie. Ak to kapacita centra dovolí, budeme sa snažiť vám vyhovieť.

KARMAJÓGA

Počas kurzu ponúkame dobrovoľnícku výpomoc centru približne 15 až 30 min. denne, každý účastník kurzu. Na nástenke bude vypísaný výber pracovných úloh, z ktorých si môžete jednu vybrať, napríklad pomoc v kuchyni (krájanie zeleniny, odkladanie riadu do umývačky), upratovanie spoločných priestorov, upratovanie v jedálni, zvonenie na gong, prípadne iné aktivity podľa potreby. Pracovná meditácia je pri ústraní dôležitou súčasťou praxe. Prostredníctvom nej sa učíme ako vniesť ducha bdelosti do bežných činností nášho života. Pracovná meditácia tiež podporuje komunitu a zaisťuje hladký priebeh ústrania ako aj chod centra.

Na záver kurzu, pred odchodom Vás požiadame, aby ste si upratali svoju izbu/chatku a pomohli aj so spoločnými priestormi (chodby, jedáleň, WC a podobne). Informáciu dostanete pri príchode. Aj počas karmajógy sa dodržuje ušľachtilé mlčanie a všímavosť.

Príspevok za kurz

  • Záloha za registráciu: 75€
  • 195€ celý kurz
  • 120€ za účasť na víkendovú časť
  • Zvyšok sa dopláca na mieste

Podľa buddhistickej tradície sa Buddhovho učenie nedá vyjadriť peniazmi, ani hmotnými darmi. Odmena centru či učiteľovi je prejavom dobrej vôle a možností meditujúceho. Je zároveň príležitosťou k rozvoju štedrosti ako neodmysliteľnej súčasti praxe.

Dary na podporu meditačného centra pokrývajú režijné náklady centra a cestovné náklady učiteľa prípadne jeho alebo jej asistentov. Nie je v nich zahrnutá dána pre učiteľa. Budeme radi, ak to zvážite a pokiaľ je to vo Vašich silách, prispejete primeraným darom učiteľovi.

Registračný formulár

Rezervácie na toto podujatie sú uzavreté.